MATERIAŁY DYDAKTYCZNE NA CZAS ZAWIESZONYCH ZAJĘĆ

Rozwiazywanie_rownan_kl._VI_-_zadania_do_samodzielnej_pracy.doc

KLASA 7

Zadania_do_samodzielnego_rozwiazania_-_kl._VII_1.docx

Zadania dla uczniów, którzy nie dysponują programem Microsoft Word:

Zadanie 1.

Na podłodze leżała listewka długości 106 cm. Niegrzeczne dziecko połamało tę listewkę na dwie części, z których jedna jest krótsza od drugiej o 12 cm. Jaka jest długość krótszej części listewki?

Zadanie 2.

W pewnej szkole pracuje 95 nauczycieli, przy czym kobiet jest 4 razy więcej niż mężczyzn. Ile nauczycielek pracuje w tej szkole?

Zadanie 3.

Agata jest o 2 lata młodsza od Darii, a Justyna o 5 lat starsza od Darii. Razem dziewczynki mają 42 lata. Ile lat ma najmłodsza, a ile najstarsza z nich? Wskazówka: Aby rozwiązać sprytnie to zadanie, przez niewiadomą oznacz sobie wiek Darii.

Zadanie 4.

Za trzy pary nożyczek i dwa zszywacze zapłacono razem 68 zł. Ile kosztuje jedna para nożyczek, jeśli zszywacz kosztuje 16 zł?

Zadanie 5.

Za cztery ekierki i linijkę uczeń zapłacił 6,40 zł. Linijka jest o 60 groszy tańsza od ekierki. Ile kosztuje linijka?

Zadanie 6.

Babcia chce podzielić 50 cukierków między trzech wnuków tak, by Romek dostał ich 2 razy tyle co Marcin, a Marcin 3 razy tyle co Wojtek. Ile cukierków otrzyma każdy z chłopców?

Zadanie 7.

Dwie cegły ważą o 1 kg więcej niż 1,5 cegły. Ile waży cegła?

Dodatkowo możecie poćwiczyć rozwiązywanie równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą, korzystając np. z matzoo.pl, szaloneliczby.pl lub podręcznika i zeszytu ćwiczeń 🙂 Miłej pracy i dużo zdrówka 🙂

Polecam dostępne w internecie filmiki i prezentacje, które pomogą Wam w powtórzeniu i utrwaleniu sposobów rozwiązywania równań. Polecam dobrze znane Wam filmiki na yt: Pi - stacja Matematyka, filmiki Tomasza Gwiazdy oraz prezentacje na Scholaris, SlidePlayer itp.

Przykładowe linki: https://www.youtube.com/watch?v=0r2sDqcUBP8, http://scholaris.pl/zasob/53316

KLASA 8

zadania_do_samodzielnej_pracy_klasa_VIII.docx

Zadania dla uczniów, którzy nie dysponują programem Microsoft Word:

Zad.1. Znajdź liczbę, której:
          a) 7 % wynosi 42
          b) 21 % wynosi 84
          c) 2,5 % wynosi 15
          d) 8 % wynosi 4

Zad.2. Oblicz , jakim procentem liczby 60 jest :
          a) 30 b) 3 c) 300 d) 0,3

Zad.3. Przedstaw w postaci liczby dziesiętnej ile wynosi podany procent dla liczby 12:
          a) 10% b) 150% c) 12% d) 48%

Zad. 4. Uzupełnij:
          a)1000% liczby 0,01 to……………………………………………….

b) 0,1% liczby 0,1 to………………………………………………….

c) 0,11% liczby 1100 to………………………………………………

Zad. 5. Wpisz mniej niż, więcej niż lub tyle samo co:

a) 60% liczby50 to 50% liczby 60

b) 800% liczby 0,8 to 80% liczby 80

c) 0,1% liczby 50 to 0,5% liczby 10

Zad. 6. 1/12 całości wynosi 37. Jaki to procent całości? Ile wynosi całość?

Zad. 7. Uzupełnij:
          a) Liczba 120 zwiększona o 12%, to

b) Liczba 1450 zwiększona o 35%, to

c) Liczba 720 zmniejszona o 20%, to

d) Liczba 330 zmniejszona o 9%, to

Dodatkowo proponuję poćwiczyć obliczenia procentowe oraz diagramy procentowe. Do tego celu możecie wykorzystać dowolne zadania dostępne na stronach internetowych np. matzoo kl. VII lub w podręczniku i zeszycie ćwiczeń 🙂 Powodzenia 🙂 W razie pytań piszcie 🙂