• Scenariusz lekcji techniki w kl.4 „Bezpieczna droga ze znakami”                                  Cele lekcji:

          Uczeń:

          − wymienia rodzaje znaków drogowych,

          − opisuje kształty i kolory poszczególnych rodzajów znaków,

          − podaje, jakie informacje przekazują określone znaki drogowe,

          − wskazuje różnice w formie znaków,

          − wyjaśnia, dlaczego znaki mają odmienne kształty,

          − z zaangażowaniem uczestniczy w pracy zespołowej.

          Metody:

          − metody aktywizujące – burza mózgów,

          − rozmowa kierowana,

          − praca z tekstem,

          − praca z materiałem ilustracyjnym.

          Formy pracy:

          indywidualna, grupowa, zbiorowa.

          Środki dydaktyczne:

          - podręcznik do techniki dla klasy 4 „Jak to działa?”

          - prezentacje multimedialne „Znaki ostrzegawcze”, „Znaki nakazu”, „Znaki zakazu”, „Znaki  informacyjne”

          - karta pracy „Bezpieczna droga ze znakami”,

          - tablica interaktywna,

          Przebieg lekcji:

          Faza organizacyjna

          1.      Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

          2.      Uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadają na pytanie: „W jakim celu ustawiane są znaki drogowe?”. Nauczyciel zapisuje wszystkie pomysły na tablicy.

          3.      Chętne osoby wymieniają rodzaje znaków drogowych i opisują ich kształty oraz kolory (korzystanie z  podręcznika).

           Faza realizacyjna

          1.      Na podstawie ilustracji znajdujących się na s. 37–40 uczniowie podają nazwy grup znaków pionowych. Określają cechy wspólne (kolor, kształt) znaków należących do poszczególnych rodzajów.

          2.      Nauczyciel przedstawia kolejne prezentacje multimedialne znaków drogowych. Ponownie omawia z uczniami cechy charakterystyczne każdej grupy znaków.

          3.      Uczniowie na wykorzystując wiadomości z podręcznika i prezentacji multimedialnych wykonują zadanie 1 w karcie pracy, polegające na uzupełnieniu tabeli właściwymi informacjami. Ochotnicy odczytują swoje odpowiedzi.

          4.      Nauczyciel wraz z uczniami omawiają znaczenie każdego ze znaków przedstawionych na s. 37–40. Następnie uczniowie rysują trzy znaki, które swoim kształtem różnią się od pozostałych z danej grupy (zadanie 2 w karcie pracy). W dalszej kolejności wyjaśniają, w jakim celu zastosowano wyróżnienie tych trzech symboli.

          5.      Nauczyciel dzieli klasę na cztery grupy.  

          6.      Nauczyciel uruchamia stronę internetową www.learningapps.org. Dla każdej grupy wyszukuje zadania związane ze znajomością znaków drogowych. 

          7.      Uczniowie rozwiązują w grupach zadania przy tablicy interaktywnej:

          Grupa 1 – znaki drogowe informacyjne (połącz znak z opisem)

          Grupa 2 – znaki drogowe (pasujące pary)

          Grupa 3 – znaki drogowe (memory)

          Grupa 4 – znaki drogowe (krzyżówka)

          Faza podsumowująca

          1.      Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie 3 w karcie pracy, które polega na napisaniu przy każdym ze znaków, jak należy się zachować, widząc ten symbol na drodze.

          2.      Zadanie domowe:
          Wykonaj ćw. 2 ze s. 38 oraz 4–8 ze s. 39–41 podręcznika.

           

          Scenariusz zajęć komputerowych w kl. VI „Powtórzenie wiadomości          z zakresu podstaw arkusza kalkulacyjnego”

          1.     Cele lekcji

          1.      Utrwalenie wcześniej poznanych wiadomości o wprowadzaniu danych, wyrażeń oraz funkcji w arkuszu kalkulacyjnym Excel.

          2.      Poznanie przykładów stosowania arkusza do rozwiązywania problemów w praktyce.

          3.      Kształcenie umiejętności sprawnego rozwiązywania problemu z użyciem wcześniej poznanej wiedzy.

          4.      Kształcenie umiejętności stosowania formuł i funkcji.

          5.      Utrwalanie umiejętności zapisywania danych w określonym folderze i pod określoną nazwą.

          2.     Metoda i forma pracy

          Prezentacja multimedialna.

          Praca indywidualna przy komputerze.

          3.     Środki dydaktyczne

          1.      Prezentacja multimedialna: „Arkusz kalkulacyjny – powtórzenie”.

          2.      Tablica interaktywna.

          3.      Karta pracy ucznia: „Karta pracy „Arkusz kalkulacyjny”.

          4.     Przebieg lekcji

          a.      Faza przygotowawcza

          Sprawdzenie listy obecności, zapoznanie z tematyką zajęć, zapisanie tematu lekcji.

          b.     Faza realizacyjna

          1.      Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną „Arkusz kalkulacyjny –powtórzenie”.

          2.      Uczniowie oglądają pokaz.

          3.      Nauczyciel wyświetla uczniom narzędzie do tworzenia quizów i testów z portalu kahoot.it. Mówi o korzyściach wynikających z edukacji i właściwego korzystania z zasobów internetowych w poszanowaniu prawa autorskiego.

          4.      Uczniowie uruchamiają stronę www.kahoot.it.

          5.      Nauczyciel prezentuje funkcjonowanie portalu kahoot.it  – wykorzystuje zawarte tam przykładowe prezentacje oraz przykładowy wcześniej przygotowany quiz i wyjaśnia zasady wprowadzania pytań i odpowiedzi na portalu przypominając o wykorzystaniu materiałów zgodnie z prawem autorskim.

          6.      Uczniowie na podstawie podanego loginu dołączają do quizu online z wiadomości  o arkuszu kalkulacyjnym.

          7.      Nauczyciel po zakończeniu gry podsumowuje wyniki i omawia prawidłowe odpowiedzi.

          8.      Nauczyciel przedstawia zadanie do wykonania na komputerze. Rozdaje karty pracy uczniom.

          9.      Uczniowie wykonują zadania i zapisują je w odpowiednim folderze.

          c.      Faza podsumowująca

          Nauczyciel zbiera karty pracy, następnie sprawdza poprawność wykonania zadań.


          Scenariusz zajęć z języka polskiego

          Czy ucieczka z domu to dobry sposób na uniknięcie kłopotów? Zastanawiamy się nad sensem wiersza Danuty Wawiłow „Wędrówka”

          1. Cele lekcji

          a) Wiadomości

          Uczeń:

          ·         zna środki stylistyczne i cel ich użycia,

          ·         wymienia utwory z motywem wędrówki,

          ·         zna treść wiersza.

          b) Umiejętności

          Uczeń potrafi:

          ·         analizować wiersz,

          ·         wyszukać środki stylistyczne,

          ·         objaśnić funkcjonowanie motywu w utworze,

          ·         czytać ze zrozumieniem,

          ·         wyszukiwać informacji w tekście.

          2. Metoda i forma pracy

          Burza mózgów, praca z tekstem, heureza, praca indywidualna, praca z tablicą multimedialną.

          3. Środki dydaktyczne

          Tekst wiersza, tablica multimedialna.

          4. Przebieg lekcji

          a) Faza przygotowawcza

          Nauczyciel podaje temat lekcji. Wyszukanie w Internecie informacji o autorce wiersza.

          Wyszukanie definicji – wędrówka oraz skojarzeń z tym wyrazem.

          b) Faza realizacyjna

          1.      Nauczyciel zachęca uczniów do dyskusji, zadając pytania: czy lubią wędrować, dokąd się wybierają najchętniej, z kim i w jakim celu, co jest potrzebne do wędrówki.. (Warto zwrócić uwagę na wszelkie aspekty wędrowania, niedogodności i zalety takie jak: męcząca droga, niepogoda, ale też wypoczynek, miłe towarzystwo, relaks.)

          2.      Dzieci czytają wiersz, najpierw cicho, potem wybrany uczeń czyta go głośno na forum klasy.

          3.      Następne zadanie to analiza wiersza:

          ·         Kto jest podmiotem lirycznym?

          ·         O jakim czasie mówi?

          ·         Czemu służy podział na strofy?

          ·         Jaka jest budowa wiersza?

          ·         Jakie środki stylistyczne są w utworze?

          ·         Następnie jeden uczeń czyta na głos jedną strofę wiersza, wszyscy wspólnie uzupełniają tabelkę, która jest notatką z lekcji, potem następny czyta kolejną strofę i tak dalej.

           

          Strofa

          Obraz poetycki

          Opis lub uczestnik wędrówki

          1

          Świt, cisza, dziecko wychodzi z domu

          Obraz świata

          2

          Mały, płaczący chłopiec, który bał się wrócić do domu

          Uczestnik wycieczki

          3

          Czarny kotek, miauczący, zmarznięty, samotny

          Uczestnik wycieczki

          4

          Dwa uschnięte drzewa, które nigdy nie były zielone, tęskniące za lasem i ptakami

          Uczestnicy wycieczki

          5

          Wędrówka drogami, lasami, polami

          Obraz świata

          6

          Dalsza wędrówka przez wsie, miasta, góry, morza, gwiazdy, chmury, aż do celu

          Obraz świata

          7

          Cel wędrówki: ciepła ziemia, dużo nieba, każdy będzie miał to mu potrzebne

          Obraz świata i uczuć

          8

          Zielona trawa, wspólne zabawy wędrowców ze zwierzętami, poczucie bezpieczeństwa

          Obraz świata i uczuć

          9

          Szacunek, zrozumienie

          Obraz uczuć

          10

          Będzie wspaniale! Niczego nie będzie brakować nikomu.

          Obraz uczuć

           

          4. Potem nauczyciel zadaje pytania:

          ·         Dokąd dzieci wędrują?

          (Tutaj można skłonić się do kilku interpretacji – krainy szczęścia, marzeń, czy też może należy tu mówić o świecie pozaziemskim, krainie wiecznej szczęśliwości, życiu pozagrobowym?)

          ·         Co jest ich celem?

          (Można zastanawiać się ,czy jest to miejsce, czy raczej stan psychiczny dający poczucie bezpieczeństwa, miłości, szacunku)

          ·         Czego pragną, co spodziewają się znaleźć?

           (szczęście, spokój, bezpieczeństwo, radość, szacunek

          ·         Dlaczego ucieczka z domu to niewłaściwy sposób na rozwiązanie problemów?

          - użycie tablicy multimedialnej i Internetu w celu pokazania uczniom wypowiedzi młodzieży na dany temat ( ich doświadczeń i konsekwencji).

          ·         Uzupełnienie ćwiczenia 2 str. 151 z podręcznika.

          5. Załączniki

          Zadanie domowe

          Opisz swoją najwspanialszą wędrówkę, którą odbyłeś lub o której marzysz.