Słowa - niby nic nie znaczą, ale jednak czasami mogą ranić.Opublikowany przez: dagmaruffka 2012-04-17 15:17:34 Mówimy ciągle, bez zastanawiania się.. Nie zdajemy sobie sprawy, że czasami w ten sposób zadajemy ból innej osobie..Słowa - niby nic nie znaczą, ale jednak czasami mogą ranić.Czasem, po wypowiedzeniu jakiś słów zdajemy sobie sprawę, że padło o jedno słowo za dużo. W ten sposób zraniliśmy osobę, na której nam zależalo. Słowo ''przepraszam'' nie wystarcza.. Co robić? Przede wszystkim należy na poczatku zastanawiać się nad tym co się chce powiedzieć, nie można bezmyślnie wyrażać swojej opini, która czasami może zepsuć dobre relacje. Słowa mają ogromny wpływ na stosunki międzyludzkie i to za ich pomocą niejednokrotnie budujemy ścisłe relacje. Ich świadomość jest wielką wartością. Gdy już będziemy mieli to za sobą, warto przeprosić, wytłumaczyć danej osobie o co tak naprawdę nam chodziło - zrobić to w taki sposób, aby ona nam przebaczyła i uwierzyła, że nie chcieliśmy źle. A przede wszystkim musimy nauczyć się panować nad własnymi wypowiedziami. To, że być może jesteśmy szczerzy, nie znaczy, że mamy obrażać innych. Bo szczerość nie jest po to, aby stracic znajomych, ale po to, aby im pomóc kiedy trzeba. Słowa potrafią bardziej ranić niz czyny, ponieważ zostają dłużej w naszej pamięci. Każdy z nas musi nauczyć się bardzo ważnych, wręcz magicznych słów:"Dziękuję", "Proszę", "Przepraszam" - dzięki nim wiele możemy zdziałać, a słowa przybiorą wtedy magiczną formę.Więc co robić, aby nie ranić innych słowem?1. Zanim coś powiesz - przemyśl2. Jeżeli mamy zły humor - nie wyżywaj się na innych, usiadź spokojnie w fotelu i przemyśl wszystko3. Unikaj krytyki - to co myślisz zostaw dla siebie4. Unikaj wyzwisk - zwracaj się do każdego z szacunkiem5. Bądź sobą6. Traktuj innych w rozmowie tak, jak chciałabyś być traktowany
Waga słów
#SzkołaDoHymnu
Jesienny spacer pod Pomnik Batalionów Chłopskich w Sobótce - oddajemy hołd podległym za Ojczyznę🇵🇱🇵🇱🇵🇱 Realizujemy projekt edukacyjny "ABC MŁODEGO PATRIOTY"
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.
- 1
Egzamin ósmoklasisty w 2023 r. i w 2024 r.
W 2023 r. i w 2024 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych dla trzech przedmiotów egzaminacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Od roku 2025 egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.
Po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego.
Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Przebieg egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
- drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć w informatorach o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów (dostępne są aneksy do tych informatorów obowiązujące w latach szkolnych 2022/2023 oraz 2023/2024), w przykładowych arkuszach egzaminacyjnych, w arkuszach z egzaminów próbnych, w zestawach powtórzeniowych zadań egzaminacyjnych oraz w arkuszach wykorzystanych do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w latach 2019–2022.
Wyniki i zaświadczenia
W 2023 r. uczniowie poznają swoje wyniki 3 lipca, natomiast 6 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Informacje dodatkowe
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY W JĘZYKU MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ, MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ I JĘZYKU REGIONALNYM
Uczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację rodzice (prawni opiekunowie) ucznia składają do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO
Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Osoby pełnoletnie składają taką deklarację samodzielnie.
UPRAWNIENIA LAUREATÓW I FINALISTÓW KONKURSÓW
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku.
UPRAWNIENIA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, uczniowie, o których mowa w art. 165 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (cudzoziemcy), oraz uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące dostosowań są ogłaszane w komunikacie o dostosowaniach.
Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie:
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/
Poniżej podano informacje najważniejsze.
27 października Zuchy z 11 GZ Ekoludki oraz uczniowie kl. I-4 przystąpili do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „#SzkołaPamięta”. To jedno z zadań naszego szkolnego projektu o tematyce patriotyczno-historycznej „ABC Młodego Patrioty”. Rozpoczęliśmy działania od upamiętnienia bohatera narodowego, marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to postać historyczna znana na terenie Gminy Ożarów i okolic ze względu na autentyczne wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce podczas I wojny światowej. To dzięki „Dziadkowi” odzyskaliśmy niepodległość w 1918 r i żyjemy w wolnym kraju.🙂
- 2
27 października 2022 r. Halloween na lekcji angielskiego w klasie 1🙂Nauka poprzez zabawę🙂
W dniu 24 października uczniowie klas 4-8 byli na wycieczce w Sandomierzu. Poznali pracę drukarza,proces powstawania książek, czasopism ,plakatów oraz odwiedzili bibliotekę diecezjalną i stary rynek.
- 7
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich obecnych i emerytowanych Pracowników Oświaty😍
Jesienny las, lekcja przyrody, spotkanie z leśnikiem, ognisko, zbiórka Gromady Zuchowej, gry, zabawy i grzybobranie 💪😍 To był bardzo ciekawy i aktywny dzień 😁
- 24
Jak wiadomo – jesień to piękna pora roku mieniąca się wszystkimi kolorami 🍁🍂. Jesień to również doskonała pora na ognisko 🔥. I z taką właśnie propozycją wyszli rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola. ❤️ Wspaniała atmosfera, przepyszne kiełbaski, to był wyjątkowy dzień. Dziękujemy rodzicom za pomysł, przygotowanie wszystkiego i mile spędzony czas 😘
- 16
Witamy nowych czytelników! W naszej bibliotece szkolnej, jak co roku, odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. W tym roku szkolnym grono czytelników powiększyło się o 7 uczniów. Pierwszoklasiści zapoznali się z zasadami postępowania z książką oraz prawami i obowiązkami czytelnika. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po raz pierwszy samodzielnie mogli wypożyczyć sobie wybraną książkę. W tym dniu został też ogłoszony konkurs plastyczny dla nowych czytelników pod tytułem "Moja pierwsza przeczytana książka z biblioteki szkolnej". Witamy Was kochani i zapraszamy do częstego odwiedzania naszej biblioteki oraz do korzystania z oferty czytelniczej dla klas młodszych.❤️❤️❤️
- 1
29. 09. 23022 r. Nasi uczniowie brali udział w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów.
Bo w przedszkolu z kolegami jest wspaniale ☺️❤️
Dzisiaj był dzień wyjątkowy💙❤️ Świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka 🎉🎊 To był na prawdę aktywny i pełen wrażeń dzień 💪
- 12
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca ♥cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „CZYTAMY Z SERCEM”♥ To był bardzo pracowity tydzień 🙂 Czytaliśmy, uczyliśmy się przez zabawę, słuchaliśmy prelekcji o sercu. Podsumowaniem akcji był quiz z wiedzy na temat budowy i funkcjonowania serca oraz profilaktyki chorób układu krążenia dla uczniów klas IV-VIII. Walka była bardzo wyrównana 🙂 Zwycięzcami zostali: I miejsce - Jakub Łuksik - kl.VIII II miejsce - Artur Morgaś - kl. VIII i Filip Nowak - kl. IV GRATULUJEMY 🥰 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i zapał do pracy ♥
- 10
Nasza Gromada Zuchowa, jak co roku, również uczestniczyła w XX MARSZU SZLAKIEM LEGIONÓW 😊
- 8
PIKNIK RODZINNY w Grochocicach, występ grupy teatralno-tanecznej PROMYK z naszej szkoły, gry i zabawy😊 Dziękujemy za zaproszenie 😊
- 21
Dzień Chłopaka w naszym przedszkolu ❤️🥳
- 14
Dzień Chłopaka w klasach I-III 😊 WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO PANOWIE 😊
- 1
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Maj 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Grudzień 2021
- Wszystkie