Załącznik do Zarządzenie Nr ..../2020
Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Pisaarach
z dnia ...... 2020 r.
PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
W PISARACH W CZASIE PANDEMII COVID-19
opracowana na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego
z dnia 2 lipca 2020 r.1dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. póz. 59, oraz z 2020 r. póz. 322, 374 i 567)
W skład procedury wchodzą:
- Organizacja opieki nad dziećmi/uczniami :
- Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka/ucznia,
- Higiena, czyszczenie i dezynfekcja powierzchni
- Żywienie
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVlD-19 pracownika
- Szczegółowa procedura dotycząca zasad postępowania w przypadku podejrzenia u dzieci/uczniów zarażenia koronawirusem
- Ważne numery telefonów
- Przepisy końcowe
Organizacja zajęć w szkole:
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły zamieszcza się informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły- przedsionek, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach po uprzednim telefonicznym kontakcie.
- Wychowawcy klas przygotowują wykaz kontaktów z rodzicami uczniów i umieszczają go w wiadomym dla pracowników miejscu.
- W pokoju nauczycielskim znajduje się termometr bezdotykowy (1 termometr dla szkoły i 1 termometr dla oddziału przedszkolnego), dezynfekuje się go użyciu w danej grupie.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu).
- W trakcie przerw należy zachować dystans między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych. Uczniowie klas I-III wychodzą na przerwy w innym czasie niż uczniowie klas IV-VIII. Na innych przerwach spożywają posiłki.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Uczniowie pozostawiają swoje ubrania w wyznaczanych szafkach a po korzystaniu z szatni myją lub dezynfekują ręce.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
- Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji. W czasie pobytu w świetlicy obowiązują takie same zasady higieny jak podczas pobytu na zajęciach lekcyjnych.
- Pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Na zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w szkole obowiązują zasady dotyczące organizacji zajęć lekcyjnych.
- Korzystania z biblioteki szkolnej- wypożyczenia 1 raz w tygodniu z uwzględnieniem okresu 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do szkoły tworzy się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz
z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do szkoły.
- Personel pomocniczy odpowiedzialny jest za dopilnowanie, aby rodzice/opiekunowie dezynfekowali dłonie przy wejściu oraz zakrywali usta i nos.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci/uczniowie, szczególnie po przyjściu do przedszkola/szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zamieszczone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk-instrukcje.
- Personel obsługowy jest odpowiedzialny za codzienne prace porządkowe w przydzielonych pomieszczeniach ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sal. Odpowiada także za mycie i dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci /uczniów , dezynfekcję powierzchni dotykowych - klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników . Zapewnia również bieżącą dezynfekcję toalet /po każdorazowym skorzystaniu/.
- Prowadzi się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatury, włączników (karta monitoringu)
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi/ uczniami i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej - jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka/ucznia - adekwatnie do aktualnej sytuacji).
Żywienie
1.Szkoła umożliwia spożywanie posiłków, które są gotowane z ZSO im. E Szylki w Ożarowie a dostarczane przystosowanym do tego celu samochodem.
3.Pracownik, który wydaje posiłki:
- Dezynfekuje ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie znajdują się posiłki przygotowane do wydania.
- Myją ręce:
- przed rozpoczęciem pracy
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po z opróżnieniu koszy
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
- po wyjściu z toalety,
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa,
- po jedzeniu, piciu ;
- Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
- Wyrzucają rękawiczki/myją rękawiczki i wyrzucają wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje/dezynfekuje opakowanie;
- Przygotowując posiłki do wydania zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;
- Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola;
- Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki;
- Nie kontaktują się z dziećmi i osobami opiekującymi się dziećmi;
4.Dzieci posiłki spożywają przy stolikach w świetlicy, a po posiłku woźna myje lub dezynfekuje powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.
5.Posiłki dzieciom podaje pomoc pomoc nauczyciela.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły/oddziału przedszkolnego
- Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną (pracownik wypełnia stosowną ankietę)
- Nie angażuje się w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60-tego roku życia lub istotnymi problemami zdrowotnymi
- Na pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych wyznacza się salę w odrębnym budynku przynależącym do szkoły, zlokalizowanym w obrębie placu szkolnego (wyposażona w środki ochrony i płyn dezynfekujący).
Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVlD-19 pracownika
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno- epidemiologiczną a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących
objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od
pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci/uczniów.
- Dyrektor powiadamia o tym fakcie właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy natychmiast poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb
medycznych są umieszczone w widocznym miejscu (tablica ogłoszeń na holu).
- Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje osoba wyznaczona przez dyrektora.
- Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania por
Szczegółowa procedura dotycząca zasad postępowania w przypadku podejrzenia u dzieci/ uczniów zarażenia koronawirusem
1. W przypadku zauważenia u dzieci/uczniów niepokojących objawów:
- gorączka powyżej 38°C
- kaszel
- duszności
należy zawiadomić dyrektora oraz jak najszybciej rodziców dziecka/ucznia.
2. Dziecko/ucznia z objawami należy odizolować od osób zdrowych umieszczając
je w przygotowanym izolatorium. Dziecko/uczeń pozostawać będzie pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora. Pracownik zobowiązany jest
do założenia stroju ochronnego (fartuch, maska, przyłbica, rękawiczki). Zalecana odległość od dziecka – 2m. We wspomnianym pomieszczeniu, w tym czasie nie może przebywać żadna inna osoba.
3. O zaistniałej sytuacji dyrektor powiadamia SANEPID tel.: 606 370 108 lub 15 868 21 49 oraz organ prowadzący
4. Po przyjeździe rodziców dziecko/uczeń zostaje przekazane pod ich opiekę. Rodzice podejmują decyzję o dalszym postępowaniu.
5. Dalsze działania podejmuje dyrektor w porozumieniu z SANEPID-em, organem prowadzącym i o podjętych decyzjach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.
6. W przypadku ewentualnych objawów u personelu szkoły, należy stosować się do odpowiednich punktów powyższej procedury
Ważne numery telefonów:
Sanepid Kielce nr alarmowy czynny w godz. 7:25-22:00------696750596
Sanepid opatów:- 601271747 higiena dzieci i młodzieży
Stacja sanitarno- epidemiologiczna - 606 370 108 lub 15 868 21 49
Oddział zakaźny:
41 273 99 09 - pielęgniarki
41 273 99 11 o. dzienny
41 273 99 71 o. nocny
nr 999 lub 112 w razie pogarszania się stanu zdrowia
Przepisy końcowe
1.Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 01.09.2020 r. do czasu ich odwołania.
2.Wszyscy pracownicy szkoły zobowiązani są do ich stosowania i przestrzegani