- Konsultacje dla rodziców.
- Harmonogram realizowanych projektów.
- ŚNIADANIE NA START !!!
- Podręczniki szkolne.
- Piknik Rodzinny
- Prosimy o pomoc przy remoncie.
- Zebranie półroczne.
- Ankieta
- Skrzynka pytań,skarg,propozycji...
- Zwolnienia z zajęć świetlicowych
- Bezpieczeństwo dzieci w Internecie
- Bezpieczeństwo dzieci na drodze
Bezpieczeństwo dzieci na drodze
DRODZY RODZICE!
Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce jest alarmujący. Każdego roku na naszych drogach traci życie kilka tysięcy ludzi, w tym bardzo dużo dzieci w wieku szkolnym.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach podejmuje się wiele działań, m.in. udoskonalane są konstrukcje pojazdów i drogi. Decydujący jednak wpływ na ruch drogowy ma człowiek. Jego umiejętności i nawyki sprawiają, że zachowuje się bezpiecznie lub stwarza zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. A to zależy od poziomu edukacji komunikacyjnej. W edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży dużą rolę odgrywa szkoła i dom oraz współpraca między nimi. Rozmowy z dziećmi, dawanie im dobrego przykładu, pokazywanie, jak należy zachować się na drodze, wpływają na kształtowanie właściwych nawyków, a tym samym - na zwiększenie ich bezpieczeństwa na drodze.
Ze strony rodziców niezbędne jest:
-
wspieranie szkoły w przedsięwzięciach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach
-
pomoc własnym dzieciom w bezpiecznym uczestnictwie w ruchu drogowym: przede wszystkim dawanie dobrego przykładu, wdrażanie dzieci do przestrzegania obowiązujących zasad ruchu drogowego i stosowania się do znaków oraz sygnałów, udzielanie wskazówek i rad dotyczących zachowania w niebezpiecznych miejscach na drodze
-
wykonywanie ćwiczeń i zabaw z dziećmi z zakresu edukacji (wychowania) komunikacyjnego.
Propozycje ćwiczeń, które możesz wykonać:
1. Zaplanuj z dzieckiem spacer lub jazdę rowerem drogą prowadzącą do szkoły, zwracając uwagę na kształt drogi, jej elementy, natężenie ruchu i niebezpieczne miejsca. Udzielaj wskazówek dotyczących bezpiecznego zachowania, a po powrocie omów z dzieckiem sposób poruszania się po drodze do szkoły i z powrotem. 2. Wyjdź z dzieckiem na spacer po zapadnięciu zmroku, zabierz ze sobą element odblaskowy i latarkę. Pokaż dziecku, że oświetlony latarką element odblaskowy świeci i wyjaśnij przydatność elementów odblaskowych dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i innych uczestników ruchu drogowego.
Teresa Turkowska
Doradca Metodyczny, m. st. WarszawaPolecane strony:-
wspieranie szkoły w przedsięwzięciach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach