• ĆWICZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

        • 08.03 - 12.03.2021

          Zadania do samodzielnego wykonania :
          Rosnący balon.
          Materiały i pomoce
          ● soda oczyszczona
          ● ocet
          ● balon
          ● plastikowa butelka
          ● lejek
          ● łyżeczka
          Sposób wykonania:
          Do balona wsypujemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej (możemy użyć lejka), a do butelki niewielką ilość octu. Delikatnie nakładamy balonik na butelkę, żeby soda nie przesypała się do butelki. Unosimy balonik do góry, aby soda wpadła do butelki. Balonik się powiększa. W ten sposób mamy samopompujący się balon.
          Dobrej zabawy:):):)
          01.03 - 05.03.2021
          Dzień dobry w tym tygodniu mam propozycję dla Was, pograjcie w gumę. Gumę można zamocować pomiędzy dwoma krzesłami i skakać według własnego pomysłu. Dobrej zabawy:):):)
          15.02 - 19.02.2021
          Zróbcie proszę tor przeszkód po, którym można skakać, chodzić, czołgać się (np. może to być krzesło pod, którym się przeczołgacie dalej  kartki do przekładania pod nogi, żeby iść po nich, złożony koc do przeskoczenia, kulki z papieru do rzucania, wełna rozciągnięta do chodzenia tak, aby jej nie dotknąć). Ćwiczenie wykonujemy tyle razy, ile mamy ochotę, modyfikując go nawet za każdym razem. Miłej zabawy :):):)

          8.02 - 12.02 2021r.

          - robimy kule z gazety i rzucamy do celu jak śnieżkami

          - kładziemy się na dywanie i turlając się w jedną i drugą stronę rzucamy kulami do celu 
          Dobrej zabawy :) :) :)

          25.01 - 29.01.2021r.

          Witam Was w tym tygodniu proponuję dużo zabaw na śniegu. Lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami do celu, robienie orzełka na śniegu, odbijanie śladów na śniegu, jazda na sankach , chodzenie po głębokim śniegu. życzę miłej zabawy. 

          18.01 - 22.01.2021

          Witam serdecznie po feriach zimowych. Zadanie na ten tydzień: Postawić trzy krzesła w dowolnej odległości tak aby tworzyły trójkąt. Zaczepić na nogach krzeseł wełnę lub sznurek na takiej wysokości aby można było się czołgać pod spodem, omijać przeszkody (sznurek) w różny sposób. Życzę dobrej zabawy!

          21.12 - 22.12.2020

          Skakanie na skakance, zabawa w klasy, wskakiwanie w oznaczone pole. Wybór należy do Was. Przyjemnej zabawy :):):)

          14.12 - 18.12.2020

          Do różnokolorowych balonów nalewamy wodę( wystarczy tyle, żeby je obciążyć), w ten sposób powstaną stempelki. Przygotowujemy paletę są miękkie i elastyczne, przelewająca się woda przyciąga uwagę i sprawia, że dobrze leżą one w rękach. Balonami maluje się odbijając pieczątki, używać jak szerokiego pędzla albo toczyć po papierze jak piłkę. Dobrej zabawy:):):)

          7.12-11.12.2020r.
          Poszukiwacze skarbów w pudle rozmaitości.
          Pudło rozmaitości to prawdziwa uczta dla zmysłów. Do środka wkładamy przeróżne materiały, mogą to być kawałki materiału, wstążki, piórka, kawałki foli bąbelkowej, sztuczne futerko, filc, kawałki papieru. Mama chowa w pudełku pomiędzy tymi wcześniej włożonymi rzeczami małe przedmioty , wy nie wiecie jakie . Waszym zadaniem jest odnalezienie ich i za pomocą dotyku rozpoznanie co macie w ręku. Dobrej zabawy:):):)
           
          30.11- 4.12.2020
          Malowanie rękami i palcami  stóp.
          Farbę akwarelową mieszamy z kaszą, ryżem, piaskiem lub innym materiałem według własnego pomysłu. Można też zrobić własną farbę np. z kisielu, galaretki lub pianki do golenia. Stworzoną przez siebie farbą o dowolnej strukturze malujemy powierzchnię kartki rękami lub palcami  nóg. Udanej zabawy :) :) :)
          23.11 - 27.11.2020
          bańki mydlane 

          z wody i płynu do naczyń robimy roztwór, do puszczania baniek potrzebujemy rurki do napoi . Puszczamy różnej wielkości bańki , łapiemy je rękami lub zbijamy np. łyżką drewnianą. Fajnej zabawy.

          16.11-20.11.2020
          piasek kinetyczny
          mąka kukurydziana (tyle ile potrzebujecie piasku), olej spożywczy. Do mąki stopniowo dodajemy olej, mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przyjemnej zabawy .
          9.11-13.11.2020
          gniotek
          potrzebujemy mąkę ziemniaczaną i balon, przy użyciu lejka napełniamy balon mąką, zawiązujemy i ozdabiamy markerem wg. własnego pomysłu. Zrobionym przez siebie gniotkiem bawimy się rzucając go, ugniatając rękami  jak również łapiąc palcami od stóp. Miłej zabawy.
          2.11-6.11.2020
          rwiemy kartkę papieru stopami, następnie kawałki podnosimy łapiąc ją palcami od stopy i podajemy do ręki . Ręką zwijamy w kulkę i wrzucamy do oddalonej miski lub pudełka. Udanej zabawy.

           

          Safari na deskorolce – zabawa SI

          Jedną z największych zalet czołgania się i chodzenia na czworakach jest silny nacisk na wewnętrzną stronę dłoni. Umożliwia ułożenie się jej w łuk, co z kolei stanowi klucz do rozwoju umiejętności w zakresie motoryki małej

          Miejsce

          • Sala, pokój.

          Rekwizyty

          • Deskorolka.
          • Małe figurki zwierząt mieszkających w dżungli (albo laminowane obrazki zwierząt).
          • Tekturowe pudełko (rozmiar pudełka zależy od tego, czy masz figurki czy obrazki – wszystkie zwierzęta muszą się zmieścić w pojemniku).

          Sposób zabawy (poziom pierwszy):

          • Małe figurki zwierząt mieszkających w dżungli (albo laminowane obrazki zwierząt) poukładaj w pokoju (umieść je pod, na, w, przed czymś lub z tyłu czegoś).
          • Powiedz dziecku, że musi znaleźć wszystkie zwierzęta i umieścić je w nowym domu (pudełku-zoo).
          • Niech podopieczny położy się na deskorolce z luźno zwisającymi rękami , tak by miał swobodę ruchu.
          • Pokaz mu, w jaki sposób naprzemiennie odpychać się rękami od podłogi.
          • Gdy dziecko znajdzie daną figurkę lub obrazek, niech poda nazwę zwierzęcia (np. tygrys). Ty także możesz wypowiedzieć te nazwę (np. „Tygrys, znalazłeś tygrysa”). Potem  – niech spróbuje odpowiedzieć na pytanie, gdzie był tygrys.
          • Następnie dziecko powinno zanieść zabawkę lub obrazek  do pudełka (zoo), w którym mieszkają wszystkie zwierzęta. Niech podejdzie do zoo, a potem wróci na deskorolkę i zacznie kolejne poszukiwania.

          Sposób zabawy (poziom drugi):

          • Włącz do zabawy trening umiejętności językowych – niech dziecko poda nazwę zwierzęcia i spróbuje naśladować wydawane przez nie dźwięki.

           

          Zabawy monetami – SI

           

          Cele

          • motoryka mała,
          • koordynacja wzrokowo-przestrzenna.

           

          Przed każdą osobą połóż monetę. Pieniążek możesz pstrykać palcem wskazującym i kciukiem albo przesuwać po stole tylko palcem wskazującym lub bokiem kciuka – sam sposób jest nieistotny. Oto kilka przykładów zabaw:

          Zbijak

          Gracze siedzą naprzeciwko siebie i pstrykają monety w kierunku przeciwnika. Jednym celem zabawy jest sprawdzenie, kto potrafi tak pstryknąć, żeby moneta zbiła monetę przeciwnika, a drugim – kto zdoła pstryknąć monetę bliżej przeciwnika, tak żeby nie spadła ze stołu.

          Multizbijak

          Jeśli jest więcej niż dwóch chętnych do gry, wszyscy pstrykają swoje monety na środek stołu i próbują pozbijać monety rywali albo uderzyć w konkretny przedmiot, na przykład solniczkę. Wygrywa ten, komu się to uda albo kto będzie najbliżej celu.

          Strzał do bramki

          Ustaw dwa przedmioty blisko siebie jako bramkę (mogą to być szklanki albo inne monety). Zadaniem graczy jest pstryknąć monetę, tak żeby trafiła do bramki. Im bliżej siebie ustawisz „słupki” bramki, tym większe będzie wyzwanie.

           

          Cenne kółko

          Ułóż garść monet w kółko, a następnie pstrykaj w nie dodatkową monetą. Gracz zbiera każda monetę, którą udało mu się poruszyć.

          Rząd monet

          Ustaw monety w rzędzie w rozstawie co 2,5 centymetra. Zadaniem gracza jest pstryknąć monetą w taki sposób. żeby przeleciała przez każde z pustych miejsc w rzędzie albo alternatywnie, żeby trafiła w monetę i wybiła ją z rzędu.

          Zabawy te są znakomitym ćwiczeniem drobnych mięśni rąk. Dodatkowo dziecko uczy się oceniać, ile energii jego mięśnie muszą z siebie dać, żeby uzyskać pożądany efekt .