• Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Poradnik dla rodziców –

„Nauczcie dziecko, jak z pożytkiem dla siebie i bez czynienia krzywdy innym korzystać z nowych technologii!

• Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi tak, żeby wiedziały jak chronić swoją prywatnośćoraz szanować prywatność innych.
          • Dzieci powinny wiedzieć, że ich zdjęcia są ich prywatnością. Wysłane z komputera lub telefonu komórkowego, opublikowane w sieci, mogą być rozpowszechniane bez wiedzy właściciela           i być źródłem manipulacji.
          • Należy zachować ostrożność w czasie korzystania z telefonów komputerowych, aparatów cyfrowych i kamer internetowych,  a dzieci nie powinny się nimi posługiwać bez wiedzy                 i kontroli rodziców.
          • Zdjęcia cyfrowe można wysyłać tylko do osób, które znacie  i które darzycie zaufaniem.
          • Zawsze należy poprosić o zgodę właściciela zdjęcia, zanim je opublikujemy.

• Wasze dzieci powinny wiedzieć, że nie należy rozpowszechniać wiadomości, które mogą sprawić przykrość innym.
        •

• Pomóżcie swoim dzieciom zrozumieć, jakie wiadomości i zachowanie może sprawić drugiej osobie przykrości i jak można temu zapobiec.
        •

• Upewnijcie się, że dzieci wiedzą, jak można zablokować otrzymywanie e-maili od osób, które nie znajdują się na ich liście kontaktów.
        •

• Zapisujecie obraźliwe wiadomości – być może będą stanowiły ważny dowód.
        •

• Poznajcie środowisko waszego dziecka – jego przyjaciół, ich rodziców, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki z klasy.
        •

• Nauczcie dzieci, że swoją prywatność chroni się poprzez :
        •

• - stworzenie bezpiecznego profilu użytkownika, w którym aktywowane zostaną                                     ustawienia dotyczące prywatności,

• - ochronę haseł,
        •

• - kontaktowanie się i odpowiadanie na wiadomości wysłane jedynie przez osoby                                     znane z rzeczywistości,
        •

• - pytanie o zgodę rodziców na umieszczenie w Internecie zdjęć swoich  i rodziny, domu szkoły, itd.
        •

• - dzielenie się danymi osobistymi, takimi jak numer telefonu, adres, nazwa szkoły, sporty, jakie uprawiają, tylko z osobami, które dobrze znają z rzeczywistości.
        •   Zachęcajcie swoje dziecko do tego, aby było z Wami szczere, nawet jeśli zachowa się bezmyślnie – każdy ma prawo do popełniania błędów, a razem jest łatwiej je naprawić!

Źródło: „Elementarz dla rodziców – Dbaj o bezpieczeństwo dzieci w Internecie!” –

Insafe Liberty Global